Szwecja - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów, miast i kurortów wakacyjnych, historia i geografia, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Szwecja.info.pl  >  Mapa i przewodnik: Szwecja

Na wakacje: Szwecja


Przewodnik turystyczny: Szwecja
Zdjęcia Szwecja
Królestwo Szwecji. Jeden z krajów skandynawskich położony w Europie Północnej. Należy do Unii Europejskiej. Stolicą państwa jest Sztokholm, który leży we wschodniej części Królestwa i cechuje go ogromna ilość średniowiecznych zabytków. Szwecja jest krajem o umiarkowanym klimacie, gdzie w każdej z pór roku panują łagodne temperatury – jest więc miejscem idealnym dla ludzi stroniących od upałów i lubiących aktywny wypoczynek. Największymi i najczęściej odwiedzanymi przez turystów miastami, poza stolicą, są Göteborg i Malmö. Pierwsze z nich jest tętniącym życiem ośrodkiem kulturalnym, a cechuje wielością parków i ogromnym portem morskim. Z kolei Malmö przed wieloma laty, dzięki ogromnej liczbie renesansowych budowli, konkurowało z Kopenhagą o miano „Stolicy Skandynawii”. Szwecję charakteryzują także liczne parki narodowe, jeziora i wyspy położone w akwenie Morza Bałtyckiego.

Klimat i pogoda w Szwecji

pogoda: Sztokholm

4°C
Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
opady:0.63 mm
zachmurzenie:broken clouds%
ciśnienie:989 hPa
wiatr:299° 26 km/h
 • Wycieczki: Szwecja


 • Przewodnik turystyczny: Szwecja
 • Regiony


  • Szwecja Południowa – Gotaland – południowa kraina znana jest z największych szwedzkich jezior, największych wysp. Głównym ośrodkiem regionu jest Göteborg.
  • Szwecja Środkowa – Svealand – tzw. Szwecja Właściwa. Region ze stolicą kraju – Sztokholmem. Kraina znana z bogatej flory i fauny popularna wśród amatorów wypoczynku na łonie natury.
  • Szwecja Północna – Norrland – północna kraina Szwecji to przede wszystkim góry i wyżyny, dzika przyroda oraz Laponia.
 • Ośrodki i atrakcje


  • Największe miasta: Malmö, Göteborg, Sztokholm, Uppsala, Västerås.
  • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Malmö, Twierdza w Varbergu, Visby, Wyspa Gotlandia, Wyspa Olandia, Göteborg, Marstrand, Kinekulle (Góra kwiatów), Pałac Królewski w Sztokholmie, Cmentarz Skogskyrkogarden, Ratusz w Sztokholmie, Katedra w Uppsali, Jezioro Wener, Hotel Lodowy w Jukkasjarvi.
  • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Region Malmö, Region Göteborga, Gotlandia i Olandia, Region Sztokholmu, Region Zachodni i Jezioro Wener, Laponia, Region Zatoki Botnickiej.
 • Geografia i przyroda


 • Szwecja jest największym z krajów na Półwyspie Skandynawskim, w Europie Północnej. Kraj głównie wyżynny (pokrywają ok. 80% kraju) o chłodnym klimacie. Wybrzeże Szwecji jest w większości skaliste typu szerowego, o nieregularnej linii brzegowej z licznymi zatokami. Tylko linia wybrzeża na półwyspie Skania jest bardziej regularna. Do Szwecji należy ponad 200 wysp, z których Olandia i Gotlandia są największe. Terytorium Szwecji obejmuje dwie strefy roślinne – roślinność mieszaną na południu oraz tajgę w centrum i na północy. Borealne lasy szpilkowe (tajga, dominują drzewa iglaste – sosny i świerki) obejmuje 2/3 powierzchni kraju. Niemal 80% powierzchni Szwecji zajmują lasy. Na terenach wysokopołożonych w regionie północnym występuje tundra. W Szwecji jest także dużo terenów bagiennych i torfowisk (11% powierzchni). Fauna Szwecji jest różnorodna, ale żyjące tu zwierzęta można spotkać także w innych rejonach Europy. Na północy żyły niegdyś dzikie renifery, ale obecnie są one hodowane przez człowieka. Klimat Szwecji jest raczej umiarkowany, choć kraj leży na Północy. Łagodniejsze warunki spowodowane są działaniem ciepłego prądu zatokowego Golfsztrom. Można wyróżnić trzy strefy klimatyczne – południe charakteryzuje klimat morski, centrum - kontynentalny wilgotny, a na północy dominuje klimat subpolarny.
 • Historia


 • Początki państwa szwedzkiego sięgają X-XI wieku (XI w. – chrystianizacja). Zanim pojawiło się pierwsze państwo Szwedów, obszar ten był zamieszkiwany przez Germanów (Skania) i Normanów (centrum i północ). Tereny dzisiejszej Szwecji były także ojczyzną plemion wikingów, które siały postrach w średniowiecznej Europie. Na przełomie XII i XIII wieku Szwecja podbiła dzisiejszą Finlandię, a następnie podpisała unię z Danią i Norwegią. W XVI wieku doszło do uniezależnienia kraju pod władzą dynastii Wazów i przyjęto luteranizm. Pod koniec XVI wieku Szwecja była związana z Rzeczpospolitą na mocy unii personalnej. Od początku XVII wieku Szwedzi próbują zdominować rejon Morza Bałtyckiego – podbijają Estonię i część Łotwy, toczą wojny z Danią, Polską, Rosją. Szwecja wzięła także udział w wojnie trzydziestoletniej, dzięki czemu uzyskała pozycję mocarstwa w Europie. Po klęsce w wojnie północnej traci swój status i większość zdobytych terytoriów (na rzecz Rosji). W XVIII wieku kwitnie w Szwecji parlamentaryzm (tzw. era wolności), który został obalony przez zamach stanu i przywrócenie monarsze władzy absolutnej. W XIX wieku, w wyniku nieudolnie prowadzonej polityki i wojen, Szwecja utraciła Finlandię na rzecz Rosji. W 1809 roku zostaje uchwalona pierwsza szwedzka konstytucja. Niedługo potem podpisano z Norwegią unię personalną, spajając ją tym samym ze Szwecją (Norwegia odłączyła się dopiero w 1905 roku). W połowie XIX wieku Szwecja stała się bardzo liberalna – zniesiono podziały stanowe, zreformowano parlament. Rośnie znaczenie przemysłu i trwa urbanizacja. Od początku XX wieku można już mówić o nowoczesnym państwie szwedzkim. W 1919 roku uchwalono powszechne prawo wyborcze. Podczas I i II wojny światowej Szwecja zachowała neutralność. Od niemal stu lat władzę w Szwecji sprawują socjaldemokraci. Obecnym władcą jest Karol XVI Gustaw.
 • Sport i rekreacja


  • W Szwecji sporty zimowe cieszą się ogromną popularnością – zima jest długa, mroźna i śnieżna.
  • Liczne ośrodki sportów zimowych co roku przyciągają setki turystów ze Skandynawii oraz ze świata.
  • Do najpopularniejszych sportów w Szwecji należą: narciarstwo zjazdowe, narciarstwo biegowe, łyżwiarstwo, hokej, snowboard.
  • Niezwykle popularnym i osobliwym sportem w Szwecji jest tzw. tripskate, czyli forma łyżwiarstwa wyprawowego, kiedy jeździ po skutych lodem jeziorach i specjalnie wyznaczonych trasach na specjalnych łyżwach. W Szwecji można odbyć specjalny kurs tripskateingu, gdzie mówią jak zachować się, gdy pęknie lód i uczą specjalnych technik jazdy.
  • Latem Szwecja jest idealnym miejscem na wyprawy dla amatorów wypoczynku na łonie natury. Liczne trasy do wędrówek górskich i po wyżynach. Ogromne przestrzenie lasów, parków narodowych, dzikie rzeki – to tylko namiastka tego, jak aktywnie spędzać czas w Szwecji.
  • Popularnym sportem jest także wędkarstwo.
 • Informacje praktyczne


  • Waluty – korona szwedzka (SEK) 1 SEK - 100 öre; 1 € = 8,51 SEK.
  • Wizy – nie ma obowiązku wizowego nałożonego na Polaków. Na terytorium Szwecji można przebywać do 90 dni bez konieczności starania się o pozwolenie.
  • Szwecja należy do UE. Aby wjechać do kraju wystarczy dowód osobisty lub paszport.
  • Niemal wszędzie można płacić kartami kredytowymi lub płatniczymi.
  • Turyści mają prawo do korzystania z opieki zdrowotnej na takich samych warunkach, co Szwedzi. Konieczny jest formularz E111 i odpowiednie ubezpieczenie. Za pobyt w szpitalu będzie trzeba zapłacić, ale po powrocie do kraju koszt ten jest zwracany w ramach ubezpieczenia.
  • W Szwecji nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy.
  • W Szwecji jest około 600 kempingów, z których można korzystać, jeśli się wyrobi specjalną kartę Camping Card Scandinavia. Jest ona formą ubezpieczenia i zabezpieczenia w razie wypadku użytkownika. Karta działa także w wielu innych krajach europejskich. Wyrabia się ją pierwszy raz na pierwszym kempingu (potem się tylko uaktualnia znaczek).
  • W Szwecji można biwakować „na dziko” o ile nie ingeruje się w świat zwierząt (nie wolno płoszyć, polować), ani nie niszczy upraw.

Sztokholm - prognoza pogody, Szwecja

7200000
Aktualne warunki

Niedziela
14 kwietnia
Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
4°C
Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
opady:0.63 mm
zachmurzenie:broken clouds%
wilgotność:92%
widoczność:2088 km
ciśnienie:989 hPa
wiatr:299° 26 km/h
wsch. słońca:05:35
zach. słońca:20:03
Poniedziałek
15 kwietnia
Częściowe zachmurzenie
min: 2°C    max: 8°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:306°  11 km/h
wsch. słońca:05:32
zach. słońca:20:05
Wtorek
16 kwietnia
Przejściowe lekkie opady śniegu, możliwe wyładowania atmosferyczne
min: 0°C    max: 4°C
Przejściowe lekkie opady śniegu, możliwe wyładowania atmosferyczne
opady:0.11 mm
wiatr:5°  17 km/h
wsch. słońca:05:29
zach. słońca:20:07
Środa
17 kwietnia
Pochmurno
min: 0°C    max: 7°C
Pochmurno
opady:brak
wiatr:316°  6 km/h
wsch. słońca:05:26
zach. słońca:20:10
Czwartek
18 kwietnia
Pochmurno
min: -1°C    max: 5°C
Pochmurno
opady:brak
wiatr:100°  8 km/h
wsch. słońca:05:23
zach. słońca:20:12

Sztokholm - klimat w Szwecji

Szwecja - kiedy na wakacje?
 • Na wypoczynek i zwiedzanie najlepiej się wybrać w okresie letnim – od początku czerwca do końca sierpnia.
 • Temperatura wody w Bałtyku latem nie przekracza 17 °C. Woda w jeziorach natomiast często nagrzewa się do temperatury ponad 20 °C.
 • Zima to czas sportów zimowych w Szwecji. Największe i najlepiej wyposażone ośrodki znajdują się w centralnej i północnej części kraju. Sezon narciarski w centrum trwa od grudnia do maja, a na północy od marca do czerwca.
 • Największy ruch turystyczny w Szwecji przypada na lipiec, sierpień oraz – w trzeciej kolejności – czerwiec.
Szwecja leży w strefie klimatu umiarkowanego. Na południu kraju dominuje jego ciepła odmiana, natomiast na północy i w centrum – chłodna. W przypadku skrajnej północy mówi się nawet o klimacie subpolarnym. Charakterystyczne dla klimatu Szwecji są mroźne zimy i raczej chłodne lata. Przy czym lokalny klimat jest łagodniejszy, niż innych krajów położonych w podobnych szerokościach geograficznych, a to dzięki przepływającemu w pobliżu ciepłemu Prądowi Zatokowemu (Golfsztrom). Średnia temperatura w lipcu to 10 °C na północy i 17 °C na południu (wybrzeże Skani). W październiku zaczyna się zima na północy, a na południu i w stolicy kraju – w listopadzie. Temperatura powietrza w styczniu na południu kraju to ok. 0 °C, a na północy spada do ok. -10 °C. Na północy, choć są niższe temperatury, to mróz łatwiej znieść – jest sucho i bezwietrznie. Na południu nawet mały mróz daje się we znaki ze względu na wysoką wilgotność powietrza. W Szwecji opady nie rozkładają się równomiernie. Najmniej ich jest w okolicach Laponii (ok. 400 mm/rok), nieco więcej w Górach Skandynawskich (średnia roczna suma – 1 000 mm), a najwyższe sumy występują w okolicy Kebnekaise i Sarek na północnym-zachodzie Szwecji (1 600-1 800 mm). Na pojezierzu jest bardzo dużo komarów, które uprzykrzają życie zwłaszcza po zmroku, kiedy wzrasta ich aktywność.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
-3,-3,-3,1,5,10,14,12,9,5,1,-1,0,1,4,10,15,19,22,21,17,10,5,1,-1.5,-1.0,.5,5.5,10.0,14.5,18.0,16.5,13.0,7.5,3.0,.0
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
243463224445

Szwecja wycieczki: oferty wczasów Szwecja

Zdjęcia - Szwecja

Szwecja zdjęcie 1Szwecja zdjęcie 2Szwecja zdjęcie 3
Szwecja zdjęcie 4Szwecja zdjęcie 5Szwecja zdjęcie 6
Szwecja zdjęcie 7Szwecja zdjęcie 8Szwecja zdjęcie 9
Szwecja zdjęcie 10Szwecja zdjęcie 11Szwecja zdjęcie 12
Szwecja - więcej zdjęć

Hotele Szwecja

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Egzotyczne podróże w promocyjnych cenach
Egzotyczne podróże w promocyjnych cenach
"Egzotyczne kraje od zawsze kuszą turystów, którzy chcieliby lepiej poznać kulturę danego państwa, podziwiać niepowtarzalne krajobrazy oraz cieszyć się tropikalną roślinnością. Najbardziej popularnymi krajami pod tym względem są m.in. znane z niespotykanych tradycji Indie, słynąca z przepięknej przyrody Kenia, ale i nazywana ""Perłą Oceanu Indyjskiego"" Sri Lanka. Aby zorganizować egzotyczne wakacje w atrakcyjne cenie, warto skorzystać z korzystnych promocji, które znajdziemy na portalu TravelOne.pl. Serwis ten oferuje także wycieczki do Tajlandii i Chin."
 
Tanie wyjazdy na narty z karnetem w cenie w Austrii >>
Hotel Poseidonia Beach****, Limassol - udane wakacje na Cyprze >>
Wczasy Last Minute na Majorce - sprawdź nasze oferty >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne