Region Sztokholmu leży we wschodniej części kraju, na wybrzeżu i obejmuje stolicę Szwecji wraz okolicą. Jest to najważniejszy region Szwecji – jest centrum administracyjnym, gospodarczym, kulturowym, uniwersyteckim i turystycznym. Część kraju, w której leży Sztokholm, a także tereny na północ od niej są popularne wśród amatorów przyrody oraz sportów zimowych. Sam Sztokholm jest uważany za jedną z najpiękniejszych stolic europejskich, gdzie architektura współgra z przyrodą.
-7°C
Przejściowe lekkie opady śniegu, możliwe wyładowania atmosferyczne
opady:
0.54 mm
zachmurzenie:
broken clouds%
wilgotność:
91%
widoczność:
9665 km
ciśnienie:
1012 hPa
wiatr:
15 km/h
wsch. słońca:
06:24
zach. słońca:
19:22
Czwartek 30 marca
min:
-8°C
max:
0°C
Pochmurno
opady:
brak
wiatr:
14 km/h
wsch. słońca:
06:21
zach. słońca:
19:25
Piątek 31 marca
min:
-4°C
max:
1°C
Pochmurno
opady:
brak
wiatr:
19 km/h
wsch. słońca:
06:18
zach. słońca:
19:27
Sobota 1 kwietnia
min:
-3°C
max:
2°C
Słonecznie
opady:
brak
wiatr:
25 km/h
wsch. słońca:
06:15
zach. słońca:
19:29
Niedziela 2 kwietnia
min:
-2°C
max:
1°C
Słonecznie
opady:
brak
wiatr:
29 km/h
wsch. słońca:
06:12
zach. słońca:
19:32
Sztokholm
- klimat w Szwecji
Szwecja - kiedy na wakacje?
Na wypoczynek i zwiedzanie najlepiej się wybrać w okresie letnim – od początku czerwca do końca sierpnia.
Temperatura wody w Bałtyku latem nie przekracza 17 °C. Woda w jeziorach natomiast często nagrzewa się do temperatury ponad 20 °C.
Zima to czas sportów zimowych w Szwecji. Największe i najlepiej wyposażone ośrodki znajdują się w centralnej i północnej części kraju. Sezon narciarski w centrum trwa od grudnia do maja, a na północy od marca do czerwca.
Największy ruch turystyczny w Szwecji przypada na lipiec, sierpień oraz – w trzeciej kolejności – czerwiec.
Szwecja leży w strefie klimatu umiarkowanego. Na południu kraju dominuje jego ciepła odmiana, natomiast na północy i w centrum – chłodna. W przypadku skrajnej północy mówi się nawet o klimacie subpolarnym. Charakterystyczne dla klimatu Szwecji są mroźne zimy i raczej chłodne lata. Przy czym lokalny klimat jest łagodniejszy, niż innych krajów położonych w podobnych szerokościach geograficznych, a to dzięki przepływającemu w pobliżu ciepłemu Prądowi Zatokowemu (Golfsztrom).
Średnia temperatura w lipcu to 10 °C na północy i 17 °C na południu (wybrzeże Skani). W październiku zaczyna się zima na północy, a na południu i w stolicy kraju – w listopadzie. Temperatura powietrza w styczniu na południu kraju to ok. 0 °C, a na północy spada do ok. -10 °C. Na północy, choć są niższe temperatury, to mróz łatwiej znieść – jest sucho i bezwietrznie. Na południu nawet mały mróz daje się we znaki ze względu na wysoką wilgotność powietrza.
W Szwecji opady nie rozkładają się równomiernie. Najmniej ich jest w okolicach Laponii (ok. 400 mm/rok), nieco więcej w Górach Skandynawskich (średnia roczna suma – 1 000 mm), a najwyższe sumy występują w okolicy Kebnekaise i Sarek na północnym-zachodzie Szwecji (1 600-1 800 mm).
Na pojezierzu jest bardzo dużo komarów, które uprzykrzają życie zwłaszcza po zmroku, kiedy wzrasta ich aktywność.