Na wakacje: Sztokholm, Szwecja
zamknij okno
Regiony
odznacz wszystko
Klimat i pogoda w Szwecji
pogoda: Sztokholm
7°C
opady: | brak |
zachmurzenie: | clear sky% |
ciśnienie: | 1024 hPa |
wiatr: | 9 km/h |
Wycieczki: Sztokholm, Szwecja
Geografia i przyroda
- Sztokholm znajduje się we wschodniej części regionu Svaeland, w centralnej części kraju. Miasto położone jest na 14 wyspach połączonych mostami. A cały obszar sztokholmski położony jest na 24 tys. wysp, wysepek i skał. Podobnie, jak w większości skandynawskich miast, Sztokholm jest doskonale skomunikowany. Dotyczy to również transportu drogą morską z innymi miastami (Helsinki, Kopenhaga czy miasta na wybrzeżu Polski i Niemiec). Warto przyjechać tu zwłaszcza latem, by zobaczyć białe noce. Ciemność zapada tu zaledwie na godzinę. Zimą dzień trwa tu ok. sześciu godzin. Miasto słynie z czystych wód, pięknych parków, licznych ogrodów i kanałów. Nazwa miasta prawdopodobnie pochodzi od stock – pień, pal, belka i holme – wyspa, wysepka.
Historia
- Pierwsze zapiski o mieście pojawiają się w 1252 r. Sztokholm mieścił się wtedy na jednej, małej wyspie Gamala Stan. Założycielem miasta był Birger Jarl, szwedzki możnowładca. Sztokholm miał chronić Szwecję przed atakami od morza i grabieżami np. w Sitguna. Wybudowano fort, który kontrolował ruch pomiędzy Bałtykiem a jeziorem Mälaren. Miasto rozwija się i wzbogaca dzięki handlowi z Lubeką. W tym czasie Sztokholm jest częścią Hanzy. W zapiskach z 1270 r. Sztokholm jest już nazywany miastem. A 19 lat później jest największym miastem w kraju. W 1350 r. w mieście wybucha epidemia czarnej śmierci. W XV w. Sztokholm zostaje stolicą Szwecji. Ten wiek przynosi także wiele walk. Szwecja była wtedy częścią Unii Kalmarskiej i dążyła do niepodległości. Do najsłynniejszych należy bitwa pod Brunkenbergiem. W 1520 ma miejsce krwawa łaźnia sztokholmska – wielka egzekucja. Rok później do miasta przybywa Gustaw III Waza, dzięki któremu miasto powiększa się, rozwija i bogaci. W XVII w. w mieście i okolicach powstaje wiele pałaców i zamków. W XVIII w. Zamek Królewski. Rozwój miasta zatrzymuje się podczas III wojny północnej. Wtedy też część stolicy zostaje zniszczona. W XIX w. Sztokholm traci tytuł centrum ekonomicznego na rzecz Norrköping oraz Göteborgu. W drugiej połowie XIX w. miasto przeżywa kolejny rozkwit. W 1986 r. dochodzi do słynnego zabójstwa premiera Olofa Palmego. Premier ginie na ulicy od postrzału. W 2003 r. w słynnym centrum handlowym Nordiska Kompaniet zostaje zamordowana szwedzka minister spraw zagranicznych Anna Lindh.
Atrakcje
- Pałac Królewski – najważniejsze miejsce na turystycznej mapie stolicy. Sveriges Kungahus jest siedzibą prezydenta i jednym z największych tego typu budynków w Europie. Został wybudowany na miejscu dawnego zamku Tre Kornor, który spłonął w 1697 r. Sveriges Kungahus posiada styl barokowy, z wpływami rzymskimi.
- Gamala Stan – starówka położona w centrum miasta, na wyspach to niezwykłe miejsce, którego historia zaczyna się w 1252 r. W malowniczych uliczkach panuje wspaniała atmosfera.
- Muzeum Vasa – poświęcone XVII-wiecznemu żaglowcowi Vasa – jedynemu, który zachował się w całości. W swój pierwszy rejs wyruszył 10 sierpnia 1628 r. Z powodu decyzji króla, Gustawa II Adolfa, dotyczącej większej ilości dział na pokładzie, statek zatonął.
- Storkyrkan – katedra zwana często kościołem św. Mikołaja uznawana jest za najstarszy budynek w Sztokholmie. Pomimo tego, że była wielokrotnie przebudowywana, jej najstarsze fragmenty pochodzą z XIII w.
- Millesgården - Ogród Millesa to dom Carla Milesa, szwedzkiego rzeźbiarza, który zdecydował się w dość nietypowy sposób upamiętnić swoją osobę. Można tu podziwiać nie tylko jego dzieła, ale też przedmioty, które zakupił. Do najbardziej popularnych obiektów należy Fontanna Wiary wraz z trzydziestoma postaciami. Duże wrażenie robią także pomniki strzelających aniołów. Dom artysty znajduje się na wyspie Lidingö.
- Skansen – miniatura Szwecji w stolicy. Podziwiać tu można typowe, szwedzkie budynki i życie mieszkańców kraju.
- Muzeum Techniki – nowoczene miejsce dla miłośników postępu to prawdziwa gratka zarówno dla młodszych, jak i starszych turystów. Można tu poznać tajemnice kosmosu, a także ciała człowieka
- Muzeum Średniowiecznego Sztokholmu – zlokalizowane w centrum miasta przedstawia historię, życie i wygląd miasta w Wiekach Średnich.
- Grona Lund – najstarsze wesołe miasteczko w kraju. Idealne miejsce na rodzinny wypad.
W okolicy
- Drottningholm – to XVII-wieczna, najlepiej w kraju zachowana rezydencja zwana Wersalem Północy, która w 1991 r. została wpisana na listę UNESCO. Zobaczyć tu można wiele dzieł sztuki, wyjątkowe meble, przepiękne komnaty i bajeczne ogrody. Do najbardziej oryginalnych miejsc należy Pawilon Chiński. W pałacu mieści się również muzeum rzeźbiarza Adriaena de Vries, twórcy fontanny Herkulesa w pałacowych ogrodach.
- Uppsala – miasto oddalone o 70 km od stolicy, czwarte co do wielkości miasto w kraju to piękne miejsce, pełne zabytków. Dawniej Uppsala była szwedzką stolicą, dziś jest znanym centrum akademickim. To idealne miejsce dla miłośników historii, przyrody i kultury.
- Birka – dawne szwedzkie centrum handlowe, miasto średniowieczne na wyspie o tej samej nazwie. Dostać jedynie drogą morską. Birka była dawną faktorią handlową wikingów. Dziś miejsce to wpisane jest na listę UNESCO.
Sporty
- Ze względu na położenie miasta obowiązkowo trzeba wybrać sie na rejs statkiem.
- W mieście znajdują się baseny, siłownie, kluby fitness oraz boiska i korty.
Gastronomia
- Sztokholm nie należy do najtańszych miast. Warto skorzystać z pory lunchu (dagens rätt), gdy posiłek kosztuje średnio 60 koron. Dagens rätt to zazwyczaj ciepły posiłek, surówka, zimny napój, chleb oraz kawa czy herbata. W czwartek często dostać można naleśniki z dżemem i grochówkę. Ponadto, w mieście znajdują się lokale wszelkiego typu. Od budek z hamburgerami i barów szybkiej po eleganckie restauracje. Do najbardziej wykwintnych miejsc zalicza się Operakällaren, Franska Salen w hotelu Grand, a także Edsbacka. Miłośnicy pizzy także znajdą tu coś dla siebie. Należy jednak pamiętać, że w Szwecji nie ma dowozu pizzy do domu. Można jednak zadzwonić i poprosić o przysmak na wynos. Napiwki wliczone są w cenę posiłku. Wegetarianie w Sztokholmie będą bardzo zadowoleni, gdyż wiele restauracji posiada specjalne menu.
Zakupy
- Kraj słynie z oryginalnego wzornictwa. Warto zwiedzić sklepy, by zapoznać się z ta sztuką. Miłośnicy zakupów na pewno znajdą coś ciekawego do swych domów i mieszkań. Najwięcej sklepów znajduje się w Hamngatan, Biblioteksgatan i Stureplan w centrum. Ciekawym miejscem jest również była dzielnica robotnicza na Södermalm wraz z Designtorget. Designtorget to sklep, gdzie pojawiają się projekty jedynie miłodych I bardzo zdolnych projektantów. To najlepsze miejsce, by poznać obowiązujące w Szwecji trendy wzornicze. Kolejnym świetnym miejscem jest Hornsgatam z wieloma małymi galeriami I sklepami. Stare miasto obfituje w butiki I stoiska z pamiątkami. Miłośnicy srebra, biżuterii, antyków oraz ceramiki powinni udać się do Jacksons 20 Century Design na Tyska Briken. Słynne szwedzkie szkło z fabryk Orrefors czy Kosta Boda znaleźć można w wielu domach towarowych. W tym w dawnym, nnajbardziej ekskluzywnym domu towarowym NK.
Życie nocne
- Obowiązkowym punktem programu podczas wizyty w Sztokholmie jest Icebar, gdzie wszystko wykonane jest z lodu. Przed wizytą w lokalu należy pamiętać o rezerwacji. W mieście nie sposób się nudzić: bary, kluby, dyskoteki. Każdy znajdzie coś dla siebie. Gdyby, ktoś potrzebował kontaktu z rodakami Polski Instytut także organizuje imprezy. Co ciekawe, w Sztokhlomie wejście do dyskotek zazwyczaj jest dla osób do 27 roku życia. Zakaz palenia obowiązuje we wszystkich lokalach. Można palić na zawnątrz lub w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach, do których z kolei nie wolno wnosić alkoholu. Miasto jest przyjaznym miejscem dla homoseksualistów. Działa tu dla nich ponad 20 barów i dyskotek. Warto wiedzieć, że w Szwecji istnieje specyficzny podział piwa. Lättöl, to lekkie piwo (mniej 2,25%) dostępne w sklepach spożywczych i nie jest traktowane jako alkohol. Lättöl można dostać również podczas lunchu, także w restauracji, która nie prowadzi sprzedaży alkoholu. Mocniejsze piwo (powyżej 3,5%) to starköl. Można je nabyć w sklepiach monopolowych. Piwo o pośredniej zawartości alkoholu (2,25-3,5%) to folköl i sprzedawane jest osobom, które ukończyły 18 lat. Jeśli chce się napić słabego piwa w restauracji trzeba to podkreślić. W innym przypadku kelner przyniesie stor stark czyli mocnego pilsnera i tow dużym kuflu.
Informacje praktyczne
- Waluty – korona szwedzka (SEK) 1 SEK - 100 öre; 1 € = 8,51 SEK.
- Wizy – nie ma obowiązku wizowego nałożonego na Polaków. Na terytorium Szwecji można przebywać do 90 dni bez konieczności starania się o pozwolenie.
- Szwecja należy do UE. Aby wjechać do kraju wystarczy dowód osobisty lub paszport.
- Niemal wszędzie można płacić kartami kredytowymi lub płatniczymi.
- Turyści mają prawo do korzystania z opieki zdrowotnej na takich samych warunkach, co Szwedzi. Konieczny jest formularz E111 i odpowiednie ubezpieczenie. Za pobyt w szpitalu będzie trzeba zapłacić, ale po powrocie do kraju koszt ten jest zwracany w ramach ubezpieczenia.
- W Szwecji nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy.
- W Szwecji jest około 600 kempingów, z których można korzystać, jeśli się wyrobi specjalną kartę Camping Card Scandinavia. Jest ona formą ubezpieczenia i zabezpieczenia w razie wypadku użytkownika. Karta działa także w wielu innych krajach europejskich. Wyrabia się ją pierwszy raz na pierwszym kempingu (potem się tylko uaktualnia znaczek).
- W Szwecji można biwakować „na dziko” o ile nie ingeruje się w świat zwierząt (nie wolno płoszyć, polować), ani nie niszczy upraw.
Sztokholm - mapa Szwecji
Sztokholm - prognoza pogody, Szwecja
7200000
Aktualne warunki
Niedziela
15 września
Niedziela
15 września
7°C
Słonecznie
Słonecznie
opady: | brak |
zachmurzenie: | clear sky% |
wilgotność: | 82% |
widoczność: | 10000 km |
ciśnienie: | 1024 hPa |
wiatr: | 9 km/h |
wsch. słońca: | 06:17 |
zach. słońca: | 19:07 |
Poniedziałek
16 września
16 września
min:
9°C
max:
17°C
Pochmurno
Pochmurno
opady: | brak |
wiatr: | 9 km/h |
wsch. słońca: | 06:20 |
zach. słońca: | 19:04 |
Wtorek
17 września
17 września
min:
11°C
max:
17°C
Pochmurno
Pochmurno
opady: | brak |
wiatr: | 8 km/h |
wsch. słońca: | 06:22 |
zach. słońca: | 19:01 |
Środa
18 września
18 września
min:
11°C
max:
20°C
Częściowe zachmurzenie
Częściowe zachmurzenie
opady: | brak |
wiatr: | 9 km/h |
wsch. słońca: | 06:24 |
zach. słońca: | 18:58 |
Czwartek
19 września
19 września
min:
11°C
max:
20°C
Słonecznie
Słonecznie
opady: | brak |
wiatr: | 3 km/h |
wsch. słońca: | 06:27 |
zach. słońca: | 18:55 |
Powered by
World Weather Online
Sztokholm - klimat w Szwecji
Szwecja - kiedy na wakacje?
- Na wypoczynek i zwiedzanie najlepiej się wybrać w okresie letnim – od początku czerwca do końca sierpnia.
- Temperatura wody w Bałtyku latem nie przekracza 17 °C. Woda w jeziorach natomiast często nagrzewa się do temperatury ponad 20 °C.
- Zima to czas sportów zimowych w Szwecji. Największe i najlepiej wyposażone ośrodki znajdują się w centralnej i północnej części kraju. Sezon narciarski w centrum trwa od grudnia do maja, a na północy od marca do czerwca.
- Największy ruch turystyczny w Szwecji przypada na lipiec, sierpień oraz – w trzeciej kolejności – czerwiec.
Szwecja leży w strefie klimatu umiarkowanego. Na południu kraju dominuje jego ciepła odmiana, natomiast na północy i w centrum – chłodna. W przypadku skrajnej północy mówi się nawet o klimacie subpolarnym. Charakterystyczne dla klimatu Szwecji są mroźne zimy i raczej chłodne lata. Przy czym lokalny klimat jest łagodniejszy, niż innych krajów położonych w podobnych szerokościach geograficznych, a to dzięki przepływającemu w pobliżu ciepłemu Prądowi Zatokowemu (Golfsztrom).
Średnia temperatura w lipcu to 10 °C na północy i 17 °C na południu (wybrzeże Skani). W październiku zaczyna się zima na północy, a na południu i w stolicy kraju – w listopadzie. Temperatura powietrza w styczniu na południu kraju to ok. 0 °C, a na północy spada do ok. -10 °C. Na północy, choć są niższe temperatury, to mróz łatwiej znieść – jest sucho i bezwietrznie. Na południu nawet mały mróz daje się we znaki ze względu na wysoką wilgotność powietrza.
W Szwecji opady nie rozkładają się równomiernie. Najmniej ich jest w okolicach Laponii (ok. 400 mm/rok), nieco więcej w Górach Skandynawskich (średnia roczna suma – 1 000 mm), a najwyższe sumy występują w okolicy Kebnekaise i Sarek na północnym-zachodzie Szwecji (1 600-1 800 mm).
Na pojezierzu jest bardzo dużo komarów, które uprzykrzają życie zwłaszcza po zmroku, kiedy wzrasta ich aktywność.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
-3,-3,-3,1,5,10,14,12,9,5,1,-1,0,1,4,10,15,19,22,21,17,10,5,1,-1.5,-1.0,.5,5.5,10.0,14.5,18.0,16.5,13.0,7.5,3.0,.0
Sty | Lut | Mar | Kwi | Maj | Cze | Lip | Sie | Wrz | Paź | Lis | Gru |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2 | 4 | 3 | 4 | 6 | 3 | 2 | 2 | 4 | 4 | 4 | 5 |