Sztokholm - Szwecja Środk. - Svealand - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów, miast i kurortów wakacyjnych, historia i geografia, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Szwecja.info.pl  >  Mapa i przewodnik: Sztokholm, Szwecja

Na wakacje: Sztokholm, Szwecja


Zdjęcia Szwecja
Stolica Szwecji i największe miasto. Sztokholm znajduje się na wschodnim wybrzeżu kraju, w środkowej części. Leży na półwyspie oraz na 14 wyspach. Uważany jest za jedną z najpiękniejszych stolic w Europie. Co roku odwiedzany jest przez tysiące turystów, którzy zachwycają się harmonią architektury i przyrody, z której słynie miasto. W Sztokholmie aż 3 obiekty wpisane są na listę UNESCO – Drottningholm (rezydencja królewska), Skogskyrkogarden (zabytkowy cmentarz) oraz Hovgarden (najstarsza szwedzka osada z VIII w.). Jest tu także wiele parków, dziesiątki muzeów i galerii oraz różnorodnych zabytków historycznych, pomników kultury. Położenie szwedzkiej stolicy powyżej 59 równoleżnika sprawia, że w najdłuższy w roku dzień słońce nie zachodzi przez ponad 20 godzin, a w najkrótszy świeci tylko przez nieco ponad 6 godzin w ciągu doby.

Klimat i pogoda w Szwecji

pogoda: Sztokholm

11°C
Pochmurno
opady:brak
zachmurzenie:overcast clouds%
ciśnienie:1006 hPa
wiatr:1° 10 km/h
 • Wycieczki: Sztokholm, Szwecja


 • Geografia i przyroda


 • Sztokholm znajduje się we wschodniej części regionu Svaeland, w centralnej części kraju. Miasto położone jest na 14 wyspach połączonych mostami. A cały obszar sztokholmski położony jest na 24 tys. wysp, wysepek i skał. Podobnie, jak w większości skandynawskich miast, Sztokholm jest doskonale skomunikowany. Dotyczy to również transportu drogą morską z innymi miastami (Helsinki, Kopenhaga czy miasta na wybrzeżu Polski i Niemiec). Warto przyjechać tu zwłaszcza latem, by zobaczyć białe noce. Ciemność zapada tu zaledwie na godzinę. Zimą dzień trwa tu ok. sześciu godzin. Miasto słynie z czystych wód, pięknych parków, licznych ogrodów i kanałów. Nazwa miasta prawdopodobnie pochodzi od stock – pień, pal, belka i holme – wyspa, wysepka.
 • Historia


 • Pierwsze zapiski o mieście pojawiają się w 1252 r. Sztokholm mieścił się wtedy na jednej, małej wyspie Gamala Stan. Założycielem miasta był Birger Jarl, szwedzki możnowładca. Sztokholm miał chronić Szwecję przed atakami od morza i grabieżami np. w Sitguna. Wybudowano fort, który kontrolował ruch pomiędzy Bałtykiem a jeziorem Mälaren. Miasto rozwija się i wzbogaca dzięki handlowi z Lubeką. W tym czasie Sztokholm jest częścią Hanzy. W zapiskach z 1270 r. Sztokholm jest już nazywany miastem. A 19 lat później jest największym miastem w kraju. W 1350 r. w mieście wybucha epidemia czarnej śmierci. W XV w. Sztokholm zostaje stolicą Szwecji. Ten wiek przynosi także wiele walk. Szwecja była wtedy częścią Unii Kalmarskiej i dążyła do niepodległości. Do najsłynniejszych należy bitwa pod Brunkenbergiem. W 1520 ma miejsce krwawa łaźnia sztokholmska – wielka egzekucja. Rok później do miasta przybywa Gustaw III Waza, dzięki któremu miasto powiększa się, rozwija i bogaci. W XVII w. w mieście i okolicach powstaje wiele pałaców i zamków. W XVIII w. Zamek Królewski. Rozwój miasta zatrzymuje się podczas III wojny północnej. Wtedy też część stolicy zostaje zniszczona. W XIX w. Sztokholm traci tytuł centrum ekonomicznego na rzecz Norrköping oraz Göteborgu. W drugiej połowie XIX w. miasto przeżywa kolejny rozkwit. W 1986 r. dochodzi do słynnego zabójstwa premiera Olofa Palmego. Premier ginie na ulicy od postrzału. W 2003 r. w słynnym centrum handlowym Nordiska Kompaniet zostaje zamordowana szwedzka minister spraw zagranicznych Anna Lindh.
 • Atrakcje


  • Pałac Królewski – najważniejsze miejsce na turystycznej mapie stolicy. Sveriges Kungahus jest siedzibą prezydenta i jednym z największych tego typu budynków w Europie. Został wybudowany na miejscu dawnego zamku Tre Kornor, który spłonął w 1697 r. Sveriges Kungahus posiada styl barokowy, z wpływami rzymskimi.
  • Gamala Stan – starówka położona w centrum miasta, na wyspach to niezwykłe miejsce, którego historia zaczyna się w 1252 r. W malowniczych uliczkach panuje wspaniała atmosfera.
  • Muzeum Vasa – poświęcone XVII-wiecznemu żaglowcowi Vasa – jedynemu, który zachował się w całości. W swój pierwszy rejs wyruszył 10 sierpnia 1628 r. Z powodu decyzji króla, Gustawa II Adolfa, dotyczącej większej ilości dział na pokładzie, statek zatonął.
  • Storkyrkan – katedra zwana często kościołem św. Mikołaja uznawana jest za najstarszy budynek w Sztokholmie. Pomimo tego, że była wielokrotnie przebudowywana, jej najstarsze fragmenty pochodzą z XIII w.
  • Millesgården - Ogród Millesa to dom Carla Milesa, szwedzkiego rzeźbiarza, który zdecydował się w dość nietypowy sposób upamiętnić swoją osobę. Można tu podziwiać nie tylko jego dzieła, ale też przedmioty, które zakupił. Do najbardziej popularnych obiektów należy Fontanna Wiary wraz z trzydziestoma postaciami. Duże wrażenie robią także pomniki strzelających aniołów. Dom artysty znajduje się na wyspie Lidingö.
  • Skansen – miniatura Szwecji w stolicy. Podziwiać tu można typowe, szwedzkie budynki i życie mieszkańców kraju.
  • Muzeum Techniki – nowoczene miejsce dla miłośników postępu to prawdziwa gratka zarówno dla młodszych, jak i starszych turystów. Można tu poznać tajemnice kosmosu, a także ciała człowieka
  • Muzeum Średniowiecznego Sztokholmu – zlokalizowane w centrum miasta przedstawia historię, życie i wygląd miasta w Wiekach Średnich.
  • Grona Lund – najstarsze wesołe miasteczko w kraju. Idealne miejsce na rodzinny wypad.
 • W okolicy


  • Drottningholm – to XVII-wieczna, najlepiej w kraju zachowana rezydencja zwana Wersalem Północy, która w 1991 r. została wpisana na listę UNESCO. Zobaczyć tu można wiele dzieł sztuki, wyjątkowe meble, przepiękne komnaty i bajeczne ogrody. Do najbardziej oryginalnych miejsc należy Pawilon Chiński. W pałacu mieści się również muzeum rzeźbiarza Adriaena de Vries, twórcy fontanny Herkulesa w pałacowych ogrodach.
  • Uppsala – miasto oddalone o 70 km od stolicy, czwarte co do wielkości miasto w kraju to piękne miejsce, pełne zabytków. Dawniej Uppsala była szwedzką stolicą, dziś jest znanym centrum akademickim. To idealne miejsce dla miłośników historii, przyrody i kultury.
  • Birka – dawne szwedzkie centrum handlowe, miasto średniowieczne na wyspie o tej samej nazwie. Dostać jedynie drogą morską. Birka była dawną faktorią handlową wikingów. Dziś miejsce to wpisane jest na listę UNESCO.
 • Sporty


  • Ze względu na położenie miasta obowiązkowo trzeba wybrać sie na rejs statkiem.
  • W mieście znajdują się baseny, siłownie, kluby fitness oraz boiska i korty.
 • Gastronomia


 • Sztokholm nie należy do najtańszych miast. Warto skorzystać z pory lunchu (dagens rätt), gdy posiłek kosztuje średnio 60 koron. Dagens rätt to zazwyczaj ciepły posiłek, surówka, zimny napój, chleb oraz kawa czy herbata. W czwartek często dostać można naleśniki z dżemem i grochówkę. Ponadto, w mieście znajdują się lokale wszelkiego typu. Od budek z hamburgerami i barów szybkiej po eleganckie restauracje. Do najbardziej wykwintnych miejsc zalicza się Operakällaren, Franska Salen w hotelu Grand, a także Edsbacka. Miłośnicy pizzy także znajdą tu coś dla siebie. Należy jednak pamiętać, że w Szwecji nie ma dowozu pizzy do domu. Można jednak zadzwonić i poprosić o przysmak na wynos. Napiwki wliczone są w cenę posiłku. Wegetarianie w Sztokholmie będą bardzo zadowoleni, gdyż wiele restauracji posiada specjalne menu.
 • Zakupy


 • Kraj słynie z oryginalnego wzornictwa. Warto zwiedzić sklepy, by zapoznać się z ta sztuką. Miłośnicy zakupów na pewno znajdą coś ciekawego do swych domów i mieszkań. Najwięcej sklepów znajduje się w Hamngatan, Biblioteksgatan i Stureplan w centrum. Ciekawym miejscem jest również była dzielnica robotnicza na Södermalm wraz z Designtorget. Designtorget to sklep, gdzie pojawiają się projekty jedynie miłodych I bardzo zdolnych projektantów. To najlepsze miejsce, by poznać obowiązujące w Szwecji trendy wzornicze. Kolejnym świetnym miejscem jest Hornsgatam z wieloma małymi galeriami I sklepami. Stare miasto obfituje w butiki I stoiska z pamiątkami. Miłośnicy srebra, biżuterii, antyków oraz ceramiki powinni udać się do Jacksons 20 Century Design na Tyska Briken. Słynne szwedzkie szkło z fabryk Orrefors czy Kosta Boda znaleźć można w wielu domach towarowych. W tym w dawnym, nnajbardziej ekskluzywnym domu towarowym NK.
 • Życie nocne


 • Obowiązkowym punktem programu podczas wizyty w Sztokholmie jest Icebar, gdzie wszystko wykonane jest z lodu. Przed wizytą w lokalu należy pamiętać o rezerwacji. W mieście nie sposób się nudzić: bary, kluby, dyskoteki. Każdy znajdzie coś dla siebie. Gdyby, ktoś potrzebował kontaktu z rodakami Polski Instytut także organizuje imprezy. Co ciekawe, w Sztokhlomie wejście do dyskotek zazwyczaj jest dla osób do 27 roku życia. Zakaz palenia obowiązuje we wszystkich lokalach. Można palić na zawnątrz lub w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach, do których z kolei nie wolno wnosić alkoholu. Miasto jest przyjaznym miejscem dla homoseksualistów. Działa tu dla nich ponad 20 barów i dyskotek. Warto wiedzieć, że w Szwecji istnieje specyficzny podział piwa. Lättöl, to lekkie piwo (mniej 2,25%) dostępne w sklepach spożywczych i nie jest traktowane jako alkohol. Lättöl można dostać również podczas lunchu, także w restauracji, która nie prowadzi sprzedaży alkoholu. Mocniejsze piwo (powyżej 3,5%) to starköl. Można je nabyć w sklepiach monopolowych. Piwo o pośredniej zawartości alkoholu (2,25-3,5%) to folköl i sprzedawane jest osobom, które ukończyły 18 lat. Jeśli chce się napić słabego piwa w restauracji trzeba to podkreślić. W innym przypadku kelner przyniesie stor stark czyli mocnego pilsnera i tow dużym kuflu.
 • Informacje praktyczne


  • Waluty – korona szwedzka (SEK) 1 SEK - 100 öre; 1 € = 8,51 SEK.
  • Wizy – nie ma obowiązku wizowego nałożonego na Polaków. Na terytorium Szwecji można przebywać do 90 dni bez konieczności starania się o pozwolenie.
  • Szwecja należy do UE. Aby wjechać do kraju wystarczy dowód osobisty lub paszport.
  • Niemal wszędzie można płacić kartami kredytowymi lub płatniczymi.
  • Turyści mają prawo do korzystania z opieki zdrowotnej na takich samych warunkach, co Szwedzi. Konieczny jest formularz E111 i odpowiednie ubezpieczenie. Za pobyt w szpitalu będzie trzeba zapłacić, ale po powrocie do kraju koszt ten jest zwracany w ramach ubezpieczenia.
  • W Szwecji nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy.
  • W Szwecji jest około 600 kempingów, z których można korzystać, jeśli się wyrobi specjalną kartę Camping Card Scandinavia. Jest ona formą ubezpieczenia i zabezpieczenia w razie wypadku użytkownika. Karta działa także w wielu innych krajach europejskich. Wyrabia się ją pierwszy raz na pierwszym kempingu (potem się tylko uaktualnia znaczek).
  • W Szwecji można biwakować „na dziko” o ile nie ingeruje się w świat zwierząt (nie wolno płoszyć, polować), ani nie niszczy upraw.

Sztokholm - prognoza pogody, Szwecja

7200000
Aktualne warunki

Niedziela
23 czerwca
Pochmurno
11°C
Pochmurno
opady:brak
zachmurzenie:overcast clouds%
wilgotność:73%
widoczność:10000 km
ciśnienie:1006 hPa
wiatr:1° 10 km/h
Niedziela
23 czerwca
Pochmurno
min: 11°C    max: 17°C
Pochmurno
opady:brak
wiatr:51°  5 km/h
wsch. słońca:03:32
zach. słońca:22:08
Poniedziałek
24 czerwca
Częściowe zachmurzenie
min: 12°C    max: 23°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:157°  15 km/h
wsch. słońca:03:32
zach. słońca:22:08
Wtorek
25 czerwca
Słonecznie
min: 14°C    max: 25°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:190°  16 km/h
wsch. słońca:03:33
zach. słońca:22:08
Środa
26 czerwca
Słonecznie
min: 15°C    max: 26°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:175°  14 km/h
wsch. słońca:03:34
zach. słońca:22:07
Czwartek
27 czerwca
Częściowe zachmurzenie
min: 15°C    max: 24°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:123°  16 km/h
wsch. słońca:03:34
zach. słońca:22:07

Sztokholm - klimat w Szwecji

Szwecja - kiedy na wakacje?
 • Na wypoczynek i zwiedzanie najlepiej się wybrać w okresie letnim – od początku czerwca do końca sierpnia.
 • Temperatura wody w Bałtyku latem nie przekracza 17 °C. Woda w jeziorach natomiast często nagrzewa się do temperatury ponad 20 °C.
 • Zima to czas sportów zimowych w Szwecji. Największe i najlepiej wyposażone ośrodki znajdują się w centralnej i północnej części kraju. Sezon narciarski w centrum trwa od grudnia do maja, a na północy od marca do czerwca.
 • Największy ruch turystyczny w Szwecji przypada na lipiec, sierpień oraz – w trzeciej kolejności – czerwiec.
Szwecja leży w strefie klimatu umiarkowanego. Na południu kraju dominuje jego ciepła odmiana, natomiast na północy i w centrum – chłodna. W przypadku skrajnej północy mówi się nawet o klimacie subpolarnym. Charakterystyczne dla klimatu Szwecji są mroźne zimy i raczej chłodne lata. Przy czym lokalny klimat jest łagodniejszy, niż innych krajów położonych w podobnych szerokościach geograficznych, a to dzięki przepływającemu w pobliżu ciepłemu Prądowi Zatokowemu (Golfsztrom). Średnia temperatura w lipcu to 10 °C na północy i 17 °C na południu (wybrzeże Skani). W październiku zaczyna się zima na północy, a na południu i w stolicy kraju – w listopadzie. Temperatura powietrza w styczniu na południu kraju to ok. 0 °C, a na północy spada do ok. -10 °C. Na północy, choć są niższe temperatury, to mróz łatwiej znieść – jest sucho i bezwietrznie. Na południu nawet mały mróz daje się we znaki ze względu na wysoką wilgotność powietrza. W Szwecji opady nie rozkładają się równomiernie. Najmniej ich jest w okolicach Laponii (ok. 400 mm/rok), nieco więcej w Górach Skandynawskich (średnia roczna suma – 1 000 mm), a najwyższe sumy występują w okolicy Kebnekaise i Sarek na północnym-zachodzie Szwecji (1 600-1 800 mm). Na pojezierzu jest bardzo dużo komarów, które uprzykrzają życie zwłaszcza po zmroku, kiedy wzrasta ich aktywność.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
-3,-3,-3,1,5,10,14,12,9,5,1,-1,0,1,4,10,15,19,22,21,17,10,5,1,-1.5,-1.0,.5,5.5,10.0,14.5,18.0,16.5,13.0,7.5,3.0,.0
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
243463224445

Szwecja wycieczki: oferty wczasów Region Sztokholmu

Zdjęcia - Szwecja

Szwecja zdjęcie 1Szwecja zdjęcie 2Szwecja zdjęcie 3
Szwecja zdjęcie 4Szwecja zdjęcie 5Szwecja zdjęcie 6
Szwecja zdjęcie 7Szwecja zdjęcie 8Szwecja zdjęcie 9
Szwecja zdjęcie 10
Szwecja - więcej zdjęć

Hotele Sztokholm

Brak ofert

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Egzotyczne podróże w promocyjnych cenach
Egzotyczne podróże w promocyjnych cenach
"Egzotyczne kraje od zawsze kuszą turystów, którzy chcieliby lepiej poznać kulturę danego państwa, podziwiać niepowtarzalne krajobrazy oraz cieszyć się tropikalną roślinnością. Najbardziej popularnymi krajami pod tym względem są m.in. znane z niespotykanych tradycji Indie, słynąca z przepięknej przyrody Kenia, ale i nazywana ""Perłą Oceanu Indyjskiego"" Sri Lanka. Aby zorganizować egzotyczne wakacje w atrakcyjne cenie, warto skorzystać z korzystnych promocji, które znajdziemy na portalu TravelOne.pl. Serwis ten oferuje także wycieczki do Tajlandii i Chin."
 
Tanie wyjazdy na narty z karnetem w cenie w Austrii >>
Hotel Poseidonia Beach****, Limassol - udane wakacje na Cyprze >>
Wczasy Last Minute na Majorce - sprawdź nasze oferty >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne